Prima  |  Întrebări-Răspunsuri | Privind acordarea concediului de odihnă

Privind acordarea concediului de odihnă

30.03.2015   29850   90   Liuba Mursa, manager serviciul personal

Votează: 0.0/5 (0 Voturi )

imprimare

Întrebare:
Care este modalitatea de acordare a concediului de odihnă anual şi cum se stabileşte durata lui?

Răspuns:
Conform art. 112 din Codul Muncii al RMdreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat pentru toţi salariaţii".

Tuturor salariaţilor li se acordă anual un concediu de odihnă plătit, cu o durată minimă de 28 de zile calendaristice, cu excepţia zilelor de sărbătoare nelucrătoare.

Modul de acordare a concediului  de odihnă anual este regulat de art. 115 din Codul Muncii al RM:

  • Concediul de odihnă pentru primul an de muncă se acordă salariaţilor după expirarea a 6 luni de muncă la unitatea respectivă;
  • Concediul de odihnă anual pentru următorii ani de muncă poate fi acordat salariatului, în baza unei cereri scrise, în orice timp al anului, conform programării stabilite;
  • Concediul de odihnă anual poate fi acordat integral sau, în baza unei cereri scrise a salariatului, poate fi divizat în părţi, una dintre care va avea o durată de cel puţin 14 zile calendaristice.

Conform art. 118 din Codul Muncii al RM, concediul de odihnă se acordă anual conform programării prevăzute la art.116. Angajatorul are obligaţia de a lua măsurile necesare pentru ca salariaţii să folosească concediile de odihnă în fiecare an calendaristic.

Vechimea in munca care dă dreptul la concediu de odihnă anual se calculează conform art. 114 din Codul Muncii al RM  include:

 a) timpul când salariatul a lucrat efectiv;
 b) timpul când salariatul nu a lucrat de fapt, dar i s-a menţinut locul de muncă (funcţia) şi salariul mediu integral sau parţial;
 c) timpul absenţei forţate de la lucru - în cazul eliberării nelegitime din serviciu sau transferului nelegitim la o altă muncă şi al restabilirii ulterioare la locul de muncă;
 d) timpul când salariatul nu a lucrat de fapt, dar şi-a menţinut locul de muncă (funcţia) şi a primit diferite plăţi din bugetul asigurărilor sociale de stat, cu excepţia concediului parţial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani;
 e) alte perioade de timp prevăzute de convenţiile colective, de contractul colectiv sau de cel individual de muncă, de regulamentul intern al unităţii.

Angajatorul are obligaţia de a lua măsurile necesare pentru ca salariaţii să folosească concediile de odihnă în fiecare an calendaristic.

Concediul de odihnă anual poate fi amânat sau prelungit în cazul aflării salariatului în concediu medical, îndeplinirii de către acesta a unei îndatoriri de stat sau în alte cazuri prevăzute de lege.

În cazuri excepţionale, când acordarea concediului de odihnă anual salariatului în anul de muncă curent poate să se răsfrângă negativ asupra bunei funcţionări a unităţii, concediul, cu consimţământul scris al salariatului şi cu acordul scris al reprezentanţilor salariaţilor, poate fi amânat pe anul de muncă următor. În acest caz, în anul următor salariatul va beneficia de 2 concedii, care pot fi cumulate sau divizate în baza cererii scrise.

Comentarii Adaugă comentariu
Ceban Anna / 08.12.2016 13:57
Buna ziua ! Am si eu o intrebare. La moment ma aflu in concediul de ingrijire a copilului pina la virsta de 3 ani si doresc sa prelungesc pina la 6 ani. Cu cit timp inainte trebuie sa depun cererea si daca pot sa o trimit trimit pe e-mail ,avind in vedere ca nu ma aflu in tara, sau doar personal. Va rog mult cine cunoaste legislatia ce prevede anume modul de depunere a cererilor de acest gen.Multumesc anticipat!
Răspunde
 

Veronica / 22.11.2016 15:07
Buna! Asa o situatie, in luna iulie august am beneficiat de concediu anual pt anul 2016. La moment sint insarcinata si vreau sa-mi iau concediukl anual pt anul 2017 incepind cu 2 ianuarie 2017, inainte de concediul de maternitate, ceea ce este permis si de art 115 si art 125 codul muncii. Poate fi vreo problema pt contabilitate? Multumesc anticipat
Răspunde
 

Liusea Tiganescu / 15.09.2016 18:12
Buna ziua. In cazul in care vreau sa-mi iau concediu dar sa il lucrez,,e posibil sau nu?
Răspunsuri (1)

Petru / 15.09.2016
NU este posibil asa ceva. Nu se permite conform codului muncii compensarea concediului de odihna cu bani.

Răspunde
 

Angi / 07.09.2016 09:04
Buna ziua! Daca la necesitatile angajatorului esti chemat din concediul ordinar, cum se achita orele/ ziua lucrata?
Răspunde
 

olga / 17.08.2016 20:55
salut,care este formula de calcul a concediului anual a unui profesor.Mersi mult
Răspunde
 

svetlana / 12.08.2016 18:55
buna ziua spuneti va rogdaca eu am fost in concediu pentru an 2015 in ianuarie 2016 si de la 1 august vrau sami iau pentru an 2016 concediu eu am dreptul
Răspunde
 

Condratiuc Inga / 05.08.2016 09:46
Buna ziua,vin cu o asa intrebare, in octombrie am 1 an de cand lucrez oficial intr-o companie,recent mi-am luat concediu pe o perioada de 7 zile( 25.07.16-31.07.2016) am revenit la serviciu dar din motive personale mai am nevoie de o saptamana concediu ,ziceam pe la sfarsitul lunii curente (22.08.2016-29.08.2016).La cererea mea managerul mi-a refuzat.Imi spune-ti va rog daca ,totusi ,am dreptul sa beneficiez de inca o saptamana concediu sau nu???
Răspunde
 

Oxana / 28.07.2016 12:29
buna ziua, spuneti va rog, vreau sa eau concediul odihna din 01.08.2016 pe 10 zile, am depus cererea pe data de 25.07.2016, dar sefii refuza sa-mi acorda concediul din motiv ca nu sunt lucratori, am incercat sa scriu o cerere din cont propriu, dar tot miau refuzat, eu trebu sa fac lucru si altor lucratori, cum sa procedez in asa caz. Mersi mult
Răspunsuri (1)

Ciobu vlad / 15.08.2016
buna ziua, spuneti va rog, vreau sa eau concediul odihna din 19.08.2016 pe 14 zile, am depus cererea pe data de 11.08.2016, dar sefii refuza sa-mi acorda concediul din motiv ca nu sunt lucratori, cum sa procedez in asa caz. Mersi mult ; jumate de an am de munca eu am dreptul fortat sa-mi eau concediu sau nu? multumesc mult.

Răspunde
 

Lungu Anatolie / 12.07.2016 15:31
Dati un exemplu -un model de ordin de concediu a directorului
Răspunde
 

Ina / 11.07.2016 14:19
Buna ziua am concediu 28 de zile calendaristice dintre care 3 zile am iesit pe buletin .spunetimi varog se prelungeste aceste 3 zile de concediu dupa buletin ? cind si cum?
Răspunde
 

LiliaB / 08.07.2016 22:49
Spuneți-mi vă rog, angajatul înainte de concediere are dreptul să-și ee concediul de odihnă pe anii care nu a beneficiat de concediu (ex: pe 2006, 2007), și dacă da care este baza de calcul a concediului pentru că atunci primea mai puțin.?
Răspunde
 

cebotari victoria / 02.07.2016 09:19
buna ziua .Spuneti-mi va rogcsun angajata la institutie de 4 ani si anul acesta in septembrie ma transfer la alta institutie ce nu se acorda tot concediul din instituytia care lucrez acum.Multumesc
Răspunde
 

Agatii Stela / 29.06.2016 10:50
Buna! Are dreptul persoana care a beneficiat de concediu in perioada decembrie 2015- ianuarie 2016 sa beneficieze de concediu in luna mai 2016 -concediu in avans in ce punct din codul muncii se poate de citiit si daca este corect asa ceva?
Răspunde
 

anna / 27.06.2016 22:07
Buna seara.Am asa o intrebare.La sfirsitul lunii mai am iesit din concediu de maternitate cind mi se cuvine sa-mi iau concediu anual?Angajatorul mi-a spus ca pot sa-mi iau doar concediu din cont propriu.
Răspunde
 

vova mardari / 24.06.2016 14:29
Buna, sunt angajat de 5 luni oficial, vreu sa ma concediez am scris cerere de eliberare , mai am de lucrat inca 2 saptamini, se primeste fara 10 zile -6 luni, . Pot benificia de compensarea pentru concediu de odihna nefolosit conform art, 119 ?
Răspunde
 

Alina / 21.06.2016 12:07
Buna ziua, spuneti-mi va rog, in cazul in care am activat intr-o institutie 5 ani si 5 luni si in aceasta perioada am fost in concediu 30 zile. Daca am demisionat ei sunt obligati sa-mi achite toate concediile? Va multumesc!
Răspunde
 

Petru / 20.06.2016 10:12
In timpul aflarii in concediu de odihna anual, ziua de 1 iunie a fost declarata zi de odihna, iar ziua de 25 iunie zi lucratoare. Am revenit la serviciu in data de 20 iunie si vreau sa stiu daca eu trebuie sa lucrez in data de 25 iunie, ziua transferata din 01 iunie cind ma aflam in concediu. multumim anticipat.
Răspunde
 

Alina / 10.06.2016 21:23
Spuneti ca rog foaia de boală (îngrijirea copilului pînă la 3 ani) se achita indiferent de cit timp ai lucrat?se achita ca zi lucrătoare sau mai putin?
Răspunde
 

elvira / 06.06.2016 20:46
Spuneți-mi, vă rog, la cîte zile de concediu anual am dreptul, dacă în anul de studii 2015-2016 am lucrat luna septembrie, martie, aprilie, mai și iunie; celelalte luni (octombrie-februarie) am fost în concediu de maternitate. Am 10 ani vechime în muncă. Am dreptul la 62 de zile de concediu + 3 zile lipsa foilor de boală sau nu? Vă rog, dați-mi un răspuns!
Răspunde
 

Alina / 30.05.2016 17:19
Buna ziua, spuneti-mi va rog, am activat intr-o institutie 5 ani si 5 luni, in tot acest rastimp am mers in concediu doar o singura data (o luna) acum la eliberare mi-au zis ca mi se vor achita doar concediile din ultimii 2 ani. E corect? Multumesc!
Răspunde
 

1 2 3 »»
 
Nume, Prenume *: E-mail:
Comentariu * caractere rămase  
Articole
Scurte comentarii pe marginea celor publicate: Revista Monitorul Fiscal FISC.md nr. 5 (33) octombrie 2016 
26.10.2016  
Revista Monitorul Fiscal FISC.md. din luna octombrie, n-a rămas fără atenția noastră. În acest număr al revistei am găsit multe subiecte interesante care merită să fie citite și analizate
Бухгалтерские и Налоговые Консультации №9/2016, записи на полях 
17.10.2016  
БНК, другой журнал, который с удовольствием читают многие бухгалтера и аудиторы нашей страны, также не остался без нашего внимания
Modificări în legislația fiscală 2016, scurte comentarii. Titlul V - IX 
29.07.2016  
Comentarii privind modificările din Codul fiscal privind administrarea fiscală, impozitul pe bunurile imobiliare, impozitul pe avere, taxele locale, taxele pentru resursele naturale și taxele rutiere
Modificări în legislația fiscală 2016, scurte comentarii. Titlul III și IV 
28.07.2016  
Prin Legea nr. 138 din 17.06.2016 au fost operate mai multe modificări importante la Codul fiscal privind TVA și Accize. Vă prezentăm comentariile noastre ce țin de aceste modificări
© 2017 Contabil Şef. Toate Drepturile Rezervate.