Prima  |  Întrebări-Răspunsuri | Privind determinarea mărimii concediului anual de odihnă

Privind determinarea mărimii concediului anual de odihnă

03.04.2015   17770   20   Liuba Mursa, manager serviciul personal

Votează: 3.9/5 (7 Voturi )

imprimare

Întrebare:
Un angajat al societăţii noastre pe parcursului anului a fost în concediu din cont propriu şi de câteva ori în concediu medical. Spuneţi vă rog dacă aflarea în concediu din cont propriu şi medical participă la determinarea mărimii concediului anual de odihnă?

Răspuns:
Vechimea în muncă, care dă dreptul la concediu de odihnă anual se calculează conform art. 114 din Codul Muncii al RM, în care sunt specificate următoarele:
    a) timpul când salariatul a lucrat efectiv;
    b) timpul când salariatul nu a lucrat de fapt, dar i s-a menţinut locul de muncă (funcţia) şi salariul mediu integral sau parţial;
    c) timpul absenţei forţate de la lucru - în cazul eliberării nelegitime din serviciu sau transferului nelegitim la o altă muncă şi al restabilirii ulterioare la locul de muncă;
    d) timpul când salariatul nu a lucrat de fapt, dar şi-a menţinut locul de muncă (funcţia) şi a primit diferite plăţi din bugetul asigurărilor sociale de stat, cu excepţia concediului parţial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani;
    e) alte perioade de timp prevăzute de convenţiile colective, de contractul colectiv sau de cel individual de muncă, de regulamentul intern al unităţii.

Dacă convenţiile colective, contractul colectiv sau cel individual de muncă nu prevăd altfel, în vechimea în muncă, care dă dreptul la concediul de odihnă anual, nu se includ:
    a) timpul absenţei nemotivate de la lucru;
    b) perioada aflării în concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 6 ani;
    c) perioada aflării în concediu neplătit cu o durată mai mare de 14 zile calendaristice;
    d) perioada suspendării contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 76 lit. a) - d) şi la art. 77 lit. b).

Reieșind din sintagma legii expuse mai sus:

  • perioada aflării angajatului în concediu din cont propriu cu o durată mai mare de 14 zile calendaristice nu se include în vechimea în muncă, care dă dreptul la concediu de odihnă anual;
  • perioada aflării angajatului în concediu medical se include în vechimea în muncă, care dă dreptul la concediu de odihnă anual.
Comentarii Adaugă comentariu
Bumbu Marina / 19.07.2016 13:43
am lucrat in jimnaziu 4 ani doresc sa-mi iau concediu din cont propriu pe termen de 1 an am dreptu sau nu?
Răspunde
 

D.Crețu / 02.07.2016 16:32
Spune-ți vă rog,persoana angajată la 04.01.2016 are dreptul la concediul anual de odihnă la data de 01.07.2016
Răspunde
 

Olesea / 30.06.2016 15:51
Buna! Spuneti-mi va rog, in cazul in care un angajat a lucrat trei ani consecutiv fara a-si lua oncediu, in cazul in acre scrie cerere de eliberare e necesar sa i se calculeze concedialele pe toti 3 ani sau numai pe ultimul an lucrat?
Răspunde
 

Postolachi Lucia / 28.05.2016 10:56
Buna ziua! M-am aflat in concediu de maternitate de la 18.01.2016-25.05.2016 la moment sunt in concediu anual de odihna (35zile )pentru anul 2015. Spuneti-mi va rog cum se va calcula concediul aual de odihna.Multumesc anticipat
Răspunde
 

Ludmila / 17.03.2016 13:09
Persoana este angajata din 01.06.2015, in luna martie 2016 solicita concediul anual. Conducerea ii acorda 28 zile. Cit e de corect sau trebuie proportional lunilor lucrate.Multumesc
Răspunsuri (1)

aaa / 29.03.2016
Se poate toate 28 de zile sa ee concediu, insa daca se va elibera va trebuie sa restitue banii primiti sau sai retineti din salariu pentru concediu folosit anticipat desigur nu toate 28 de zile da cit ii va raminea folosite anticipat.

Răspunde
 

Iulia / 03.03.2016 14:53
salariu ii 2200 , am fost in concediu din cont propriu 14 zile, ce salariu mi se cuvine?
Răspunde
 

Rusu Lidia / 22.12.2015 16:03
Persoana a fost in conc.matern 17.12.12-23.10.15 pe 3 ani, de pe 24.10.15-23.1018-concediu neplatit pina la 6 ani, pe data de 2.12.15 se elibereaza.In ordin este scri de acordat concediu nefolosit 21 zile, care va fi baza de calcul, daca persoana a lucrat in institutie bugetara(colegiu)?
Răspunsuri (1)

Super contabil / 24.12.2015
1900 * 3 luni pu media de concedii

Răspunde
 

Angela / 30.11.2015 09:34
Buna .Am si eu o intrebare. Spunetemi varog? Eu is angajata din 22.03.2015 concediul lu lam folosit,pot eu sal eu de pe 31.12.2015 si cite zile mi se cuvine?
Răspunde
 

Coliba Eugenia / 25.08.2015 19:18
Am fost angajata pe 10 aprilie 2015. pina acum am fost intr-un cencediu din cont propriu de 5 zile. Daca voi pleca in concediu anual pe 20 septembrie, cite zille mi se cuvin?
Răspunde
 

Boghean Viorica / 22.07.2015 23:23
Salut!! imi puteti spune la ce cont punem cind procuram documente tipizate asa cum sunt jurnal-order, dispozitii de plata si cu ce conturi corespondeaza?? va multumesc anticipat!!!
Răspunde
 

Marina Bargan / 20.07.2015 13:01
Buna ziua. Am lucrat 9 luni intr-o institutie de invatamint. Cite zile de concediu mi se cuvin?
Răspunsuri (3)

contabil / 10.05.2016
Pentru statele didactice ( profesori, educatori) 62 zile calindaristece pt personal auxiliar ( dadaca, diridicatoare, jurist, sofer,medic, aj.eduicator) 28 zile calindaristice

Corina / 15.04.2016
in dependenta ce functia detinea......

Buga Liza / 20.08.2015
21 zile

Răspunde
 

popovici elena / 19.06.2015 21:14
sint FP de 17 ani, conediu de boala n-am avut de 6 ani. Cite zile mi se cuvin la concediu anual. Multumesc anticipat.
Răspunde
 

sve / 12.06.2015 13:13
20 zile
Răspunde
 

Vitalie Dobroviceanu / 12.06.2015 11:15
Am fost angajat la serviciu începînd cu 1 octombrie 2014 și plec în concediu la 16 iunie 2015.Cîte zile de concediu mi se cuvin?
Răspunsuri (1)

Rodica L / 13.08.2015
22 de zile

Răspunde
 

 
Nume, Prenume *: E-mail:
Comentariu * caractere rămase  
Articole
Scurte comentarii pe marginea celor publicate: Revista Monitorul Fiscal FISC.md nr. 5 (33) octombrie 2016 
26.10.2016  
Revista Monitorul Fiscal FISC.md. din luna octombrie, n-a rămas fără atenția noastră. În acest număr al revistei am găsit multe subiecte interesante care merită să fie citite și analizate
Бухгалтерские и Налоговые Консультации №9/2016, записи на полях 
17.10.2016  
БНК, другой журнал, который с удовольствием читают многие бухгалтера и аудиторы нашей страны, также не остался без нашего внимания
Modificări în legislația fiscală 2016, scurte comentarii. Titlul V - IX 
29.07.2016  
Comentarii privind modificările din Codul fiscal privind administrarea fiscală, impozitul pe bunurile imobiliare, impozitul pe avere, taxele locale, taxele pentru resursele naturale și taxele rutiere
Modificări în legislația fiscală 2016, scurte comentarii. Titlul III și IV 
28.07.2016  
Prin Legea nr. 138 din 17.06.2016 au fost operate mai multe modificări importante la Codul fiscal privind TVA și Accize. Vă prezentăm comentariile noastre ce țin de aceste modificări
© 2017 Contabil Şef. Toate Drepturile Rezervate.