Prima  |  Întrebări-Răspunsuri | Privind plata indemnizaţiei de maternitate pentru perioada în care angajata se află in concediu de maternitate dar continue să lucreze

Privind plata indemnizaţiei de maternitate pentru perioada în care angajata se află in concediu de maternitate dar continue să lucreze

18.10.2011   10656   40   Liuba Mursa, manager serviciul personal

Votează: 0.0/5 (0 Voturi )

imprimare

Privind plata indemnizaţiei de maternitate pentru perioada în care angajata se află in concediu de maternitate dar continue să lucreze


Salariata fiind în a 31-a săptămînă de sarcină, a prezentat certificatul de concediu medical pentru a primi indemnizaţiei de maternitate pe o perioadă de 126 zile. Totodată salariata doreşte să lucreze în continuare. Trebuie sa fie achitat concediul de maternitate pentru 126 zile sau pentru zilele efective de aflare în concediu
?

Potrivit art. 124 din Codul Muncii femeilor salariate şi ucenicelor, precum şi soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor, li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice şi concediul postnatal cu o durată de 56 de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), cu achitarea pentru această perioadă a indemnizaţiei de maternitate în modul prevăzut de legislaţia în vigoare.

Reieşind din conţinutul art. 16 al Legii privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale nr. 289-XV din 22.07.2004, indemnizaţia de maternitate se acordă, începînd cu săptămîna a 30-a de sarcină.

Cuantumul indemnizaţiei de maternitate este de 100% din baza de calcul a indemnizaţiilor şi constituie venitul mediu lunar realizat în ultimele 6 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat, venit din care au fost calculate contribuţiile de asigurări sociale.

Venitul mediu lunar asigurat, luat în calcul la determinarea mărimii indemnizaţiilor, nu poate depăşi 5 salarii medii lunare pe ţară prognozate. Limita de 5 salarii medii lunare a fost introdusă recent, anterior fiind o limită de 3 salarii medii, aceste modificări vizează Regulamentului cu privire la condiţiile de stabilire, modul de calcul şi de plată a indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă şi altor prestaţii de asigurări sociale.

 Indemnizaţia de maternitate se plăteşte o singură dată pentru întreaga perioadă de concediu de maternitate si se achită în contul cotelor de asigurări sociale aferente.

Astfel femeia (salariata) aflată în concediu de maternitate din punct de vedere a legislaţiei R.M., nu îi este permis de a lucra în temeiul contractului individual de munca la locul de bază, cît şi la orice altă unitate. În cazul de faţă angajatorul este în drept/dator să nu admită activitatea salariatei aflate în concediu de maternitate începînd cu prima zi de concediu, indiferent de natura pretextelor sau circumstanţelor apărute ori presupuse.

Deci, angajatorul nu trebuie să admită asemenea cazuri, ca salariata să lucreze în timp ce este în concediu de maternitate, respectiv acesteia i se plătesc toate 126 de zile.

Comentarii Adaugă comentariu
Mariana / 16.11.2017 18:19
Buns seara am o intrebare daca am nascut in octombrie cind pot sa primesc banii pentru concediu de matetnitate si unde pot sa ma adresez
Răspunde
 

Gavrilita Victoria / 18.05.2017 15:04
Daca eu lucrez si am un salariu mic dar sotul are salariu mai mare iesind in concediu de maternitate pot lua indemnizatia sotului? ?raspundetimi va rog mult
Răspunde
 

olesea / 04.11.2015 10:31
Buna,spuneti-mi va rog ,daca se poate sa-mi iau concediu pentru ingrijirea copilului mai mult de 6 ani.Acum sint in concediu pina la 6 ani.Multumesc
Răspunde
 

covali ludmila / 11.10.2015 09:56
spunetimi va rog dar cind achita indemnizatiea de maternitate inainte sau dupa nastere si in cit timp
Răspunde
 

sobol Maria / 24.07.2015 13:37
buna ziua pot afla cum se achita andemnizatia pentru copil dupa nastere am primit pentru operatia cezariana am primit pentru nastere si as vrea sa aflu pe copil de cand se ancepe plata lunara odata ce mi sa terminat concediu de maternitate la 30 iunie si am nascut pe 4 mai multumesc
Răspunde
 

gutu ana diana / 11.06.2015 17:21
spuneti-mi va rog ce dokumente trebuiesc pentru a primi concediul de maternitate si unde tre sal primesc daca lukrez oficial in or. Chisinau dar sunt pusa la propisca in raionul in care mam nascut
Răspunde
 

olesea / 09.03.2015 06:45
buna ziua.as vrea sa va intreb daca eu stau in concediu de maternitate cu al 2-lea copil pina la 6 ani dar in perioada cind copilul are 3 ani jum sunt insarcinata cu al 3-lea copil pot beneficia de indemnizatii si de concediu de maternitate?va multumesc anticipat
Răspunde
 

lisnic natalia / 29.07.2014 14:23
ma aflu intr-o dilema, va rog sa ma ajutati! eu m-am angajat peste 3 luni dupa nastere (din 03.02,2014) acum sunt iarasi insarcinata, pot lua concediu de maternitate pe numele sotului , dar sa stau acasa eu? eu activez doar pe 0,5 salariu, ( 593lei )
Răspunde
 

ana maria / 30.06.2014 17:19
am auzit ca se poate plati pt. a lua prenatal.. pt cine nu lucreaza ...stie cineva ceva ?
Răspunde
 

ada / 19.06.2014 09:15
daca eu lucrez si am un salariu mic dar sotul are salariu mai mare iesind in concediu de maternitate pot lua indemnizatia sotului? ?
Răspunsuri (1)

slawa / 08.01.2016
spuneti va rog,in cazul kind salariul sotiei este mai mik dekit a sotului,sotul poate lua indemnizatia pentru kopil multumim mult.

Răspunde
 

alina / 21.05.2014 14:15
E O LEGE IMPOTRIVA MAMELOR SI A COPILULUI E IMPOTRIVA TINERILOR CE ISI CREAZA O FAMILIE .. SPER CA TOTI CONTABILII VOR PRIMI O ESIRE DIN SITUATIE CORECTA -MAI PUTIN SALARIU MAI PUTINE TRANSFERRUI -ORIKUM NU PRIMESTI NIMIC DE LA STAT .. CA SA PRIMESTI CEI AI DREPTUL CONFORM LEGII APAR ALTE LEGI CONTARE L;A PRIMA ASA CA DATIVA SAMA VRETI SA AVETI SALARII MARI .. NU CRED MAI PUTINE TRANSFERURI IN BUGETUL DE STAT SI NERVII SUNT PROTEJATI ..
Răspunde
 

Adrian / 08.05.2014 06:32
Marina puteti primi numai la CNAS, doar ca somer dar nu ca angajat
Răspunde
 

Palanciuc Marina / 07.05.2014 14:15
У меня тоже вопрос. Я уволилась за два месяца до беременности. Могу ли я получить декретные, если я до беременности работала 3 года.
Răspunde
 

Diana / 06.03.2014 18:41
Salut.Am si eu o intrebare, lucrez la o intreprindere cu capital strain si sunt pe program de lucru redus deoarece primesc indemnizatia. Uniori se intimpla ca ramin peste program, intrebarea mea este, risc sa pierd indemnizatia deoarece ramin peste program ?
Răspunde
 

cineva / 04.03.2014 18:13
???
Răspunde
 

lili / 08.12.2013 16:23
daca pina la concediul de maternitate am lucrat numai 4 luni cum o sa fie caculat daca trebuie 6 luni
Răspunde
 

tatiana / 20.11.2013 15:29
as dori sa stiu ...am auzit ka daca nu lukrezi si am kopil de doi ani e drept ca pot primi indemnizatii pin la 3 ani
Răspunsuri (1)

carolina / 09.03.2015
oxana daca nu ati lucrat atunci aveti dreptul la indemnizatii pina la 1.5

Răspunde
 

marrry / 03.09.2013 09:58
sint acum in concediu de maternitate , copilul are 2 ani si sint insarcinata cu al 2-lea copil. Spuneti-mi va rog , o sa mai primesc acelasi concediu de maternitate ca la 1-ul copil sau nu?
Răspunde
 

silvia / 13.08.2013 17:39
raspuns p/Oxana in caz ca lucrezi cu regim redus salariul il vei primi conform orelor lucrate pe deplin,dar e necesar sa prezinti la CTAS certificat precum ca lucrezi cu asa regim
Răspunde
 

angelina / 07.08.2013 16:39
spuneți-mi vă rog: vreau ca bunica sa iasa în concediu pru ingr copilului, ea lucreaza, dar eu nu, șeful are dreptul sa-i refuze
Răspunde
 

oxana / 18.06.2013 15:04
spuneti-mi va rog daca ies din concediu maternal cu cateva luni mai devreme pana a implini 3 ani copilul, si optez pentru regim de munca prescurtat, cat la suta din salariu voi primi? multumesc
Răspunde
 

nicu / 21.02.2013 21:52
spunetimi va rog ce vechime in lucru trebue pentru a primi concediu de maternitate
Răspunde
 

mihaela spasova / 20.02.2013 17:08
salutare,am si eu o mica problema legata de concediu de maternitate; lucrez la o intreprindere cu capital strain in baza unui contract de munca,la o luna de la angajare am aflat ca is insarcinata si acum intrebarea e: Pot sa sper la un concediu de maternitate?
Răspunde
 

Anastasia / 18.02.2013 09:56
Salut, imi cer scuze. As dori daca ii posibil sa cunosc raspunsul la asa o intrebare: eu nu pot lua indemnizatia deoarece nu lucrez. Sotului la lucru i-au zis ca nu-i pot plati deoarece nu are 6 luni lucrate oficial. O cunoscuta mi-o sugerat sa ma interesez ca mai este asa o posibilitate de a primi indemnizatia : DACA CINEVA DIN BUNEI LUCREAZA OFICIAL ATUNCI EL POATE BENEFICIA DE ACEASTA INDEMNIZATIE PENTRU GRAVIDE. Este posibil asa ceva? ( mersi )
Răspunde
 

lera / 07.02.2013 03:19
am o situatie similara, dar cu element de extranietate. sunt in concediu pt ingrijirea copilului pina la virsta de 3 ani si am nascut inca unul peste hotare. Copilul are certificat de nastere a R Moldova. Intreprinderea refuza sa achite indemnizatia de maternitate deoarece nu am certificat medical din RM, insa CNAS acorda indemnizatie pt copiii nascuti peste hotare. Puteti sa-mi spune , in baza carui document ar putea intreprinderea sa achite indemnizata de maternitate
Răspunde
 

Aurica Vicol / 01.02.2013 18:51
Spuneti-mi va rog, este adevarat ca in concediu pentru ingrijirea copilului poate sta un parinte, iar calculul indemnizatiei sa fie facut din salariul celuilalt. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspunde
 

cojocari ana / 01.02.2013 08:30
spuneti-mi va rog,sunt insarcinata cu primul copil,ce acte trebuiesc la serviciu p-u concediu de maternitate?
Răspunde
 

adrian / 30.01.2013 18:31
Am o intrebare. Daca sotia in ultemele 6 luni inainte de a iesi in concediu de maternitate are doar o luna lucrata complet si restul 5 incomplete pe motiv de boala, cum/in baza la care luni se va calcula indemnizatiile pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani?
Răspunde
 

Ion G / 15.01.2013 12:37
am asha o intrebare, sotia a lucrat cu 2 ani in urma, are carnet de munca. acum avem primul copil shi trebue sa primim indemnizatii, ele vor fi pe baza la salariul care la primit sau nu.
Răspunde
 

Adrian / 28.11.2012 07:08
Victoria, vi se plati reiesind din salriu de functie din contract. Daca in timpul cind ati lucrat ati primit numai salariu de functie, atunci se va plati ca la primul copil, daca ati mai avut alte sporuri in afara de salariu de functie atunci veti primi mai putin
Răspunde
 

1 2 »»
 
Nume, Prenume *: E-mail:
Comentariu * caractere rămase  
Articole
Scurte comentarii pe marginea celor publicate: Revista Monitorul Fiscal FISC.md nr. 5 (33) octombrie 2016 
26.10.2016  
Revista Monitorul Fiscal FISC.md. din luna octombrie, n-a rămas fără atenția noastră. În acest număr al revistei am găsit multe subiecte interesante care merită să fie citite și analizate
Бухгалтерские и Налоговые Консультации №9/2016, записи на полях 
17.10.2016  
БНК, другой журнал, который с удовольствием читают многие бухгалтера и аудиторы нашей страны, также не остался без нашего внимания
Бухгалтерские и Налоговые Консультации №8/2017, комментарии на полях 
26.09.2017  
Комментарии по материалам, опубликованным в журнале БНК: Подоходный налог: последние изменения и комментарии; Уборка жилых домов и НДС; НДС и подарки своим сотрудникам; Прекращение действия предпринимательского патента; Многолетние насаждения (виноградник) и налог на недвижимость и другие.
Modificări în legislația fiscală 2016, scurte comentarii. Titlul V - IX 
29.07.2016  
Comentarii privind modificările din Codul fiscal privind administrarea fiscală, impozitul pe bunurile imobiliare, impozitul pe avere, taxele locale, taxele pentru resursele naturale și taxele rutiere
© 2017 Contabil Şef. Toate Drepturile Rezervate.