Prima  |  Întrebări-Răspunsuri | Despre neachitarea salariului de către angajator

Despre neachitarea salariului de către angajator

19.11.2013   10148   18   Liuba Mursa, manager serviciul personal

Votează: 5.0/5 (1 Vot )

imprimare

Despre neachitarea salariului de către angajator

Intrebare: La entitatea economică  nu s-a achitat și calculat salariul angajaților mai mult de 2 luni. La ce răspundere poate fi trasă persoana cu funcție de răspundere. Care sînt amenzile pentru acestă încălcare?

Răspuns: Reeșind din prevederile art.142 (1) din Codul Muncii “Termenele, periodicitatea şi locul de plată a salariului “ salariul se plăteşte periodic, nemijlocit salariatului sau persoanei împuternicite de acesta, în baza unei procuri autentificate, la locul de muncă al salariatului, în zilele de lucru stabilite în contractul colectiv sau individual de muncă, dar:
    a) nu mai rar decît de două ori pe lună pentru salariaţii remuneraţi pe unitate de timp sau în acord;
    b) nu mai rar decît o dată pe lună pentru salariaţii remuneraţi în baza salariilor lunare ale funcţiei.

      In caz cînd salariu nu sa achitat în termenul stabilit de prevederile art. 142 (1) al Codului Muncii  angajatorul poate fi sanctionat conform art. 57 al Codului Contravenţional   Încălcarea termenelor de plată a salariilor, pensiilor, burselor, indemnizaţiilor şi de efectuare a altor plăţi cu caracter permanent, stabilite prin legislaţie”. Potrivit acestei prevederi, încălcarea intenţionată cu mai mult de 2 luni a termenului stabilit pentru plata salariilor, achitarea contribuţiilor de asigurări sociale de stat obligatorii, a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală, precum şi pentru efectuarea altor plăţi cu caracter permanent, stabilite prin legislaţie, se sancţionează cu amendă de la 50 la 100 de unităţi convenţionale* aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 100 la 200 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 200 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
     Totodată, c
onform art. 145 al Codului Muncii  angajatorul este obligat sa achite salariatului compensarea pierderilor cauzate de neachitarea la timp a salariului.
     Compensarea pierderilor cauzate de neachitarea la timp a salariului se efectuează prin indexarea obligatorie şi în mărime deplină a sumei salariului calculat dacă reţinerea acestuia a constituit cel puţin o lună calendaristică de la data stabilită pentru achitarea salariului lunar.
 

     Modul de calculare a sumei de compensare a pierderii unei părţi din salariu în legătură cu încălcarea termenelor de plată a acestuia se stabileşte de Guvern, de comun acord cu patronatele şi sindicatele.

*1 unitate convențională = 20 lei

Comentarii Adaugă comentariu
Dorofeev Sergiu / 03.10.2017 13:19
buna zioa daca eu lucrez neofeceal si safu nu vrea sa mi daie salariu ce eu pot sa fac spuneti va rog.
Răspunde
 

Ceban Tudor / 26.07.2017 14:38
spuneti-mi va rog daca nu lucrez oficial si doresc sa scriu cerere de eliberare,sunt nevoit sa lucrez 14 zile?si cind ar trebui sa primesc salariu pe luna curenta?
Răspunde
 

caprari vadim / 22.03.2017 07:48
buna ziua, persoana se afla in concediu medical, pe perioada aceasta altei persoane se da adaus la salariu, cind se achita adausul
Răspunde
 

ion / 12.02.2017 22:19
Salut! spuneti-mi va rog, eu cu sotia nu locuim impreuna, dar nu santem divortati, am fost angajati ambii la aceeasi organizatie. are dreptul angajatorul sa-mi retie mie din salariul pe motiv ca sotia nu ia reintors bunurile materiale? sint obligat eu sa platesc in locul ei?
Răspunde
 

Nike / 25.10.2016 21:44
Buna. Nu am primit salariul din luna iulie 2016. Unde ma pot adresa ca să oblige angajatorul ca să îmi plătească salariul. Dacă mă concediez mă tem că nu îmi va mai plăti niciodată.
Răspunde
 

Svetlana Gheleţkaia / 13.05.2016 12:37
Buna ziua m-am .ieliberat de la serviciu in luna ianuarie 2015,dar pina-n prezent nu am primit salariul pe lunile decembrie 2010. iunie,iulie,august 2011-2012,,,unde se poate de adresat cu aceasta problema???
Răspunsuri (1)

Super contabil / 13.05.2016
Deja e tirziu. A expirat 3 ani de zile. Puteti sa cereti salariu cu 3 ani in urma, altfel spus din aprilie 2013 incoace, fiecare luna taraganata este in folosul lor. Deci orice restanta de salariu se rezolva prin intermediul Inspectia muncii, Procuratura etc.

Răspunde
 

ANgela P / 27.01.2016 13:01
Buna ziua! Este corect a retine din salariul anagajatului, pe motiv ca careva din agentii economici, au datorii fata de firma neachitate de mai bine de 5 luni?
Răspunsuri (1)

Super contabil / 28.01.2016
Articolul 148. Reţinerile din salariu (1) Reţinerile din salariu se pot face numai în cazurile prevăzute de prezentul cod şi de alte acte normative. (2) Reţinerile din salariu pentru achitarea datoriilor salariaţilor faţă de angajator se pot face în baza ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) acestuia: a) pentru restituirea avansului eliberat în contul salariului; b) pentru restituirea sumelor plătite în plus în urma unor greşeli de calcul; c) pentru acoperirea avansului necheltuit şi nerestituit la timp, eliberat pentru deplasare în interes de serviciu sau transferare într-o altă localitate ori pentru necesităţi gospodăreşti, dacă salariatul nu contestă temeiul şi cuantumul reţinerilor; d) pentru repararea prejudiciului material cauzat unităţii din vina salariatului (art.338); e) pentru restituirea costului carnetului de muncă întocmit salariatului la unitate.

Răspunde
 

Cotorobai Nicolae / 15.01.2016 10:06
Buna ziua! Doresc sa aflu care este data limita de achitare a salariului lunar in cadrul organizatiilor de stat INTROSCOP ,,SA'' Daca se permite sa pot afla articolul carui cod in vigoare determina aceasta... Multumesc!
Răspunsuri (1)

Super contabil / 16.01.2016
Nu exista in companiiile de stat sau private unei date de achitare conctret. Tot ce este regulament internt, orientativ nu nmai tirziu de data 20 a lunii + prevederile de mai sus.

Răspunde
 

Natalia / 10.12.2015 00:01
Daca fostul siconducator nu sia Ridicat salariul pentru aproximativ 7 luni. L dupa eliberare deasemenea nu sa achitat cine dce raspundere fostul consucator sau cel curent. Daca sau depistat careva lipsuri sin cauza consucatoeului avem drepTul sa nu ii achitam. Care sunt riscurile intreprindeRii in acest caz
Răspunde
 

moisei iliw / 11.09.2015 15:51
Dupa închiderea contractului de munca 14 zile concediu care nu am fost cum trebuie sami achite?
Răspunsuri (1)

Paladi rada / 21.03.2016
lucrez în calitate de profesor de bazele antreprenoriatului, paralel fac studii superioare la USM, facultatea Șt.Economice și am finalizat anul III. Vreau să aflu de cînd mi se va calcula salriul cu studii superioare. .

Răspunde
 

emilia sirbu / 02.02.2015 09:49
Buna ziua ! nu mi sa achitat salariul de 2 luni..au mai fist asa probleme deci am hotarit ca as vrea sa demisionez. se poate anula contractul in baza motivului de neplata a salariilor la timp si respectiv sa nu fiu nevoita sa lucrez perioada aceea de 2 saptamini ? va multumesc
Răspunde
 

Aliona / 23.01.2015 10:26
In cazul acordarii de avans la salariu, se calculeaza din suma respectiva impozitele?
Răspunde
 

tamara / 07.10.2014 07:52
buna ziua,,,sotul s-a ieliberat de la serviciu in luna septembrie 2013,dar pina-n prezent nu a primit salariul pe lunile iunie,iulie,august 2013,,,unde se poate de adresat cu aceasta problema???
Răspunsuri (1)

merlan veronica / 21.12.2014
TAmara,va adresatj cu o pretentie la angajator mai intii,si daca nu achita, in instanta de judecata.daca aveti nevoie de serviciile unui avocat scrieti-mi pe merlan.veronica@yahoo.com

Răspunde
 

 
Nume, Prenume *: E-mail:
Comentariu * caractere rămase  
Articole
Scurte comentarii pe marginea celor publicate: Revista Monitorul Fiscal FISC.md nr. 5 (33) octombrie 2016 
26.10.2016  
Revista Monitorul Fiscal FISC.md. din luna octombrie, n-a rămas fără atenția noastră. În acest număr al revistei am găsit multe subiecte interesante care merită să fie citite și analizate
Бухгалтерские и Налоговые Консультации №9/2016, записи на полях 
17.10.2016  
БНК, другой журнал, который с удовольствием читают многие бухгалтера и аудиторы нашей страны, также не остался без нашего внимания
Бухгалтерские и Налоговые Консультации №8/2017, комментарии на полях 
26.09.2017  
Комментарии по материалам, опубликованным в журнале БНК: Подоходный налог: последние изменения и комментарии; Уборка жилых домов и НДС; НДС и подарки своим сотрудникам; Прекращение действия предпринимательского патента; Многолетние насаждения (виноградник) и налог на недвижимость и другие.
Modificări în legislația fiscală 2016, scurte comentarii. Titlul V - IX 
29.07.2016  
Comentarii privind modificările din Codul fiscal privind administrarea fiscală, impozitul pe bunurile imobiliare, impozitul pe avere, taxele locale, taxele pentru resursele naturale și taxele rutiere
© 2017 Contabil Şef. Toate Drepturile Rezervate.