Funcționarul fiscal, în conformitate cu prevederile pct. 2 subpct. 1) din Ordinul IFPS nr. 379/2017 privind aprobarea formularelor cu privire la aplicarea măsurilor de asigurare a stingerii obligației fiscale, după caz, aplică măsuri de asigurare a stingerii obligației fiscale în cazul emiterii Deciziei asupra cazului de încălcare a legislației şi neexpirării termenului de 30 de zile din data comunicării acesteia, conform art.252 din Codul fiscal.
Sechestrul ca măsură de asigurare poate fi aplicat dacă contribuabilul înregistrează restanțe la buget sau, în ultimele 12 luni, a acumulat restanțe considerabile și/sau a achitat obligațiile fiscale cu întârziere ori acestea au fost stinse prin executare silită.
Pentru a minimiza impactul asupra activității contribuabilului, sechestrul se aplică prioritar asupra bunurilor disponibile, în limita necesară asigurării stingerii obligației fiscale. În lipsa acestora, se va examina necesitatea aplicării sechestrului asupra mijloacelor bănești ale contribuabilului.
Aplicarea măsurilor de asigurare a stingerii obligației fiscale de către funcționarul fiscal se efectuează prin emiterea Hotărârii cu privire la asigurarea stingerii obligației fiscale, conform anexei nr. 1 la Ordinul IFPS nr. 379/2017.
Hotărârea cu privire la asigurarea stingerii obligației fiscale se întocmește în două exemplare, dintre care un exemplar se anexează la dosarul administrativ al contribuabilului, iar al doilea exemplar se comunică contribuabilului în modul prevăzut de art. 1291 și art. 131 alin. (11) din Codul fiscal.
În baza hotărârii emise, funcționarul fiscal întocmește, în două exemplare lista bunurilor sechestrate ca măsură de asigurare a stingerii obligației fiscale conform modelului prezentat în anexa nr.3 la Ordinul IFPS nr. 379/2017. Fiecare foaie din listă se semnează de participanții la sechestru.
După trecerea în listă a bunurilor sechestrate, se întocmește, în două exemplare, actul de sechestru ca măsură de asigurare a stingerii obligației fiscale, conform modelului stabilit în anexa nr. 2 la Ordinul IFPS nr. 379/2017, care se semnează de participanții la sechestru. Un exemplar se remite contribuabilului (reprezentantului acestuia), persoanei lui cu funcție de răspundere contra semnătură, iar în cazurile prevăzute la art. 200 alin. (14), (15) și (151) din Codul fiscal, exemplarul actului de sechestru se comunică contribuabilului în modul prevăzut de art. 1291 și art. 131 alin. (11) din Codul fiscal.
La aplicarea sechestrului ca măsură de asigurare se va ține cont de faptul că sunt pasibile de sechestrare toate bunurile care sunt proprietate a contribuabilului, indiferent de locul aflării lor, cu excepția bunurilor menționate la art. 200 alin. (6) din Codul fiscal, inclusiv a bunurilor personale ale persoanei fizice care, conform art. 89 din Codul de executare, nu sunt urmăribile.
